Sık kabus Görenler Dikkat

Sık kabus Görenler Dikkat

sik-kabus-gorenler-dikkat

Şiddetli kabusların Parkinson hastalığının erken habercisi olabileceği belirtildi.

Bilim insanları, uykularında çığlık atan ve yoğun bir şekilde hareket eden, etrafını tekmeleyen kişilerin bu hastalığa yakalanmalarının daha muhtemel olduğunu öne sürüyor.

Yapılan araştırmalarda, kabusları da içeren ‘REM uykusu bozuklukları’ yaşayan kişilerin gelecek beş yıl içinde Parkinson hastalığına ya da diğer yaşlılık hastalıklarına yakalanma riskinin daha fazla olduğunu ortaya koydu.

REM yani hızlı göz hareketi evresinde çoğu insan rüya görmeye başlar. Normal bir uyku çeken kişiler bu aşamada etkin bir şekilde felç halindedir, zira bu evrede beyin kasların çalışmasını durdurur. Ama REM uykusu bozukluğu olan kişilerde rüyalar kendini şiddetli hareketlerle dışa vurur.

İspanyol bilim insanları, 60 yaş üstü uyku bozukluğu çeken her beş kişiden birinde Parkinson hastalığının ya da diğer dejeneretif hastalıkların görüldüğünü ortaya koydu.

Lancet Nöroloji dergisinde yayınlanan araştırma, uyku bozukluklarının beyinle ilgili hastalıkların ilk belirtilerinden biri olabileceğini ortaya koyuyor.

Barselona’da Hospital Clinic’in nöroloji departmanından Dr Alex Iranzo liderliğindeki araştırmacı ekip, 60 yaş üstünde olan ve tamamı uyku bozukluğu çeken 43 hastayı inceledi.

Uzmanlar, hastaların yüzde 30’unun uyku bozukluğu teşhisinden iki buçuk yıl sonra nörolojik hastalıkların türlerine yakalandığını ortaya koydu. Çoğu vakada bu rahatsızlık Parkinson hastalığıydı.

   

Sık kabus Görenler Dikkat 

alıntı 

Sağlıklı Yaşam

kabus görme nedenleri , kabus görmek psikoloji , karabasan , michael parkinson , parkinson causes , parkinson disease , parkinson disease pictures , parkinson en espanol , parkinson symptoms , parkinson treatment , rüya tabiri kabus görmek , rüya tabirleri , sürekli kabus görmek , uykuda kabus görmek

Advertisements

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

w

Connecting to %s